یه دانشجوی ساده رشته کشاورزی - علوم دام
توسعه کشور عزیزمان با گسترش و ارتقای کشاورزی و علوم دام در کنار علم وصنعت امکان پذیر است.
درباره وبلاگ


اینجانب حسین باقریان دانشجوی رشته علوم دام در دانشگاه پیام نور واحد گالیکش هستم .
قصد من از ایجاد این وبلاگ به اشتراک گذاشتن مطالب رشته علوم دام با شما عزیزان هست امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : حسین باقریان تبریان
نظرسنجی
از نظر شما وبلاگ جگونه بود؟عنوان :بررسی ارزش و اهمیت پرورش مرغ بومی ایران

استاد راهنما :آقای مهندس حبیب زارع

تهیه کننده : حسین باقریان تبریان

پیشگفتار:

 

در ابتدا در این مطلب با توجه به موضوع ارزش و اهمیت پرورش مرغ بومی در ایران به توضیح انواع نژاد و ویژگی ها رفتاری و بدنی و تاریخچه و موقعیت جغرافیایی و پراکنش آنها در ایران بحث شده است سپس در رابطه با پرورش مرغان بومی ایران از لحاظ اهمیت آن و مزایا و معایب آن و وضعیت فعلی و اینکه برای بهبود این وضعیت چه راهکار های عملی و تئوری می توان پیشنهاد داد ، گفته می شود.


برای ادامه مطلب بیشتر می خواهم بخونم را از دست ندهید

لطفا نظر بدهید

 


1-     نژاد مرندی

مطالعات زیادى در مورد این نژاد به‌عمل نیامده است. این نژاد یکى از بهترین نژادهاى تخم‌گذار در ایران محسوب مى‌شود، اصل این نژاد از مرند مى‌باشد. از این‌رو به‌نظر مى‌رسد که احتمالاً با نژاد سیاه روسیه که در قرن گذشته به ناحیه آذربایجان وارد شده است از یک منشاء باشند. فقط یک جور در این نژاد تشخیص داده شده است که اختصاصات آن به قرار زیر است:

- منقار سیاه یا خاکسترى.

- لاله گوش کوچک سفید.

- ریش قرمز و به اندازهٔ متوسط.

- جثه عمیق و با طول متوسط به‌طورى‌که بدن جمع و جور به‌نظر مى‌رسد.

- ساق پا داراى پر و جهت پرها به‌طرف خارج است.

- پنجه‌ها بدون پر مى‌باشد.

- رنگ پر و بال سیاه با انعکاس سبزرنگ.

- وزن در سن بلوغ در مرغ‌ها ۲-۲/۲ کیلوگرم و در خروس‌ها۵/۲ تا ۳ کیلوگرم است.

- بلوغ جنسى خوب و در ۶-۷ ماهگى به تخم مى‌آید.

- میزان تخمگذارى سالیانه در شرایط روستائى ۱۲۰ تا ۱۵۰ عدد و در شرایط مناسب حتى ۱۸۰عدد نیز مى‌رسد.

- وزن تخم‌مرغ در حدود ۵۰ گرم و از نظر خاصیت مادرى و کرچى مرغ خوبى مى‌باشد.

- کرچى معمولاً در بهار و پائیز دیده مى‌شود.

- رنگ تخم‌مرغ قهوه‌اى روشن مى‌باشد.

- نطفه‌دارى تخم‌مرغ در این نژاد مناسب است.

 

 

 

2 – نژاد لاری

این نژاد در ایران بیشترى براى جنگ انداختن به‌کار برده مى‌شود و از این‌رو نگهدارى این نژاد هنوز کاملاً جنبه اقتصادى پیدا نکرده است. مع‌هذا علاقه‌مندان به این نژاد اغلب سعى دارند که آن را به‌طور خالص نگهدارى کنند. به‌همین سبب این نژاد را مى‌توان تنها نژاد خالص ایران محسوب کرد. این نژاد از نظر تولید گوشت و فرم مناسب بدن و همچنین ظرفیت ژنتیکى تولید بسیار جالب مى‌باشد. به‌علاوه در تهران و برخى از شهرستان‌ها صاحبان این نژاد علاقه زیادى به جنگ انداختن خروس‌ها دارند و بر سر پیروزى خروس‌ها شرط‌بندى‌هاى زیادى صورت مى‌گیرد. معمولاً نژاد لاری، نژاد آرام و ساکت است ولى خروس‌هائى که براى به جنگ انداختن به‌کار مى‌روند به‌طور خاصى مورد تربیت قرار مى‌گیرند و حس مبارزه‌طلبى و جنگ‌جوئى آنها تحریک مى‌گردد، به‌طورى که کاملاً خصوصیات نژادهاى جنگى را پیدا مى‌کنند و حتى گاهى اوقات به انسان و به‌خصوص به کودکان نیز حمله مى‌کنند. نکته جالب در خروس‌هاى لارى این است که خروس‌هاى این نژاد در میدان نزاع به هیچ‌وجه عقب‌نشینى نمى‌کنند و تا آخرین نفس مبارزه را ادامه مى‌دهند.

 

تاریخچه و محل انتشار نژاد لارى در ایران

از نظر فرم بدن و قالب بدن این نژاد با تمام نژادهائى که در ایران وجود دارد فرق مى‌کند. مطالعات انجام شده روى این نژاد توسط نگارنده نشان داده است که فرم بدن نژاد به‌طورکلى شبیه به نژاد Malay و نژاد کورنیش (Cornish) است.

در طى قرن شانزدهم و هفدهم دریانوردان انگلیسى تعدادى از مرغ‌هاى نژاد مالاى را از آسیاى شرقى به انگلستان منتقل کردند و سپس در آنجا با آمیخته‌گرى این دو نژاد با نژادهاى بومى نژاد کورنیش را به‌وجود آوردند. طبق روایت در آن هنگام در موقع توقف کشتى‌هاى مزبور در سواحل خلیج فارس تعدادى از مرغ‌هاى مالا را نیز به ساکنین بنادر فروختند. بدین ترتیب به‌نظر مى‌رسد که نژاد لارى اولین بار از اعقاب مرغ‌هاى مزبور در ناحیه لارى تشکیل شده است و به این دلایل به نژاد لارى معروف شده و سپس به مرور از لار به سایر نقاط ایران برده شده است. تشابه فرم بدن این نژاد با نژاد مالاى و همچنین عدم شباهت قالب بدن این نژاد با نژادهاى بومى دیگر در ایران و بالاخره مبداء اولیه تشکیل این نژاد که در کناره خلیج فارس بوده است همگى مؤید فرضیه قرابت نزدیک این نژاد با نژاد مالاى مى‌باشد.

اکنون جورهاى گوناگون این نژاد را به‌طور خالص در نواحى مختلف ایران به‌خصوص در تهران، خراسان و نیز اردبیل مى‌توان یافت. تعداد کمى از این نژاد نیز در ناحیه لار، چاه‌بهار و کنارک وجود دارد که براى جنگ انداختن نگهدارى مى‌شود، معمولاً خالص‌ترین نوع این نژاد در اردبیل پرورش داده مى‌‌‌شود. در خراسان و به‌خصوص در نواحى مرزى تعداد نسبتاً زیادى از این نژاد یافت مى‌شود.

نکته جالب این است که در افغانستان در مجاور مرز ایران نژادى با خصوصیت نژاد لارى پرورش داده مى‌شود که به نژاد افغانى معروف است ولى دلایل موجود نشان مى‌دهد که نژاد افغانى نژاد مستقل نبوده و بلکه نوعى از لارى مى‌باشد که در افغانستان پرورش داده مى‌شود. تنها تمایز نژاد افغانى از نژاد لارى سنگین بودن وزن آن مى‌باشد. ولى خصوصیت دیگر آن کاملاً شبیه به نژاد لارى است.

انواع نژاد لارى

جورهاى مختلفى از نژاد لارى در ایران مشخص شده است، فرم بدن در تمام این جورها تقریباً شبیه به‌هم بوده و طبق استانداردى است که قبلاً شرح داده شده است، فقط از نظر رنگ پر و بال با هم فرق دارند، به‌طورکلى از نظر رنگ پر و بال جورهاى مختلف نژاد لارى که در ایران وجود دارد به قرار زیر مى‌باشد:

لارى قرمز، لارى قهوه‌اى، لارى گل‌باقلائى و سفید.

شکل ظاهرى نژاد لارى

فرم عمومى بدن نژاد لارى با تمام نژادهاى دیگر متفاوت است به‌طورى که به‌آسانى مى‌توان آن را مشخص نمود. به‌طورکلى بدن بلند و کشیده، سینه پهن و عمیق و پرگوشت، گوشت سینه سفت و پر، پشت پهن و داراى شیب از جلو به عقب مى‌باشد. بال‌ها محکم به بدن چسبیده است، پرهاى دم با زاویه ۴۵ درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته است (در صورتى‌که در نژاد مالاى امتداد زاویه اتصال پرها به بدن به‌طرف پائین متمایل است) ساق پا با زاویه ملایمى به ران متصل شده است. از این‌رو به‌طور کلى فرم مخصوصى به بدن این نژاد مى‌دهد.

خصوصیات قسمت‌هاى مختلف بدن به قرار زیر است:

- رشد سر نسبت به بدن کوچک به‌نظر مى‌رسد. فرم سر به اصطلاح مارى مى‌باشد تاج اغلب در انواع اصیل توت‌فرنگى شکل است. چشم‌هاى درخشان و عقابى و نارنجى رنگ بوده و رشد تاج و ریش اغلب کم است، تاج در خروس‌ها قرمز تیره و در مرغ‌ها قرمز معمولى است. لاله گوش در تمام انواع این نژاد قرمز است. منقار کوتاه و رنگ آن زرد است در بعضى انواع لکه‌هاى قهوه‌اى رنگ در منقار بالائى وجود دارد. خود منقار بسیار محکم مى‌باشد. گردن نسبتاً بلند و استوانه‌اى است و انتهاى آن تقریباً در بدن فرو رفته است.

- قلم پا کلفت و بلند بوده و رنگ آن اغلب در جورهاى اصیل زرد مایل به قهوه‌اى و در برخى انواع قهوه‌اى پررنگ و حتى تیره مى‌باشد. پنجه‌ها پهن و داراى ۴ انگشت است.

- وزن در مرغ‌ها بالغ یکساله در حدود ۳-۴ کیلو و در خروس‌ها ۴-۵ کیلوگرم است. در خروس‌هاى مسن‌تر گاهى وزن تا ۶ کیلوگرم هم مى‌رسد. فرم بدن در هر دو جنس کاملاً شبیه به‌هم است و فقط از نظر اندازه جثه و وزن با هم فرق دارند.

- سن تخمگذارى در این نژاد اغلب در ۷ و ۸ ماهگى است. در اوایل تخم‌گذارى تخم‌ها ریز است ولى به مرور کمى درشت‌تر مى‌شود، به‌طور کلى وزن تخم‌مرغ کم بوده و در حدود ۵۰ گرم مى‌باشد. رنگ پوسته تخم‌مرغ کرمى تا قهوه‌اى روشن مى‌باشد. در انواعى که رنگ پر و بال قهوه‌اى است رنگ پوسته تخم‌مرغ وجود دارد، ضخامت پوسته تخم‌مرغ تقریباً زیاد است و قالب تخم‌مرغ اغلب کمى کشیده‌تر از حد معمول مى‌باشد.

- مقدار تخمگذارى سالیانه اغلب در حدود ۸۰-۱۰۰عدد است چون مرغداران اغلب انتخاب و سلکسیون را از نظر وزن انجام مى‌دهند از این‌رو توجه چندانى به تولید تخم‌مرغ در این نژاد نشده است ولى به‌نظر مى‌رسد چنانچه سلکسیون از نظر تولید تخم‌مرغ انجام مى‌گیرد افزایشى در میزان تولید و حتى وزن تخم‌مرغ به‌وجود خواهد آمد. طعم تخم‌مرغ و مزهم گوشت بسیار مطلوب است.

- دفعات کرچى در این نژاد تقریباً زیاد است و معمولاً ۳-۲ بار کرچى در سال دیده مى‌شود. بدین ترتیب که معمولاً بعد از گذاردن هر ۴۰-۳۰ تخم، مرغ دچار کرچى مى‌شود. کرچى بیشتر از اوایل اسفند تا خرداد و در اوایل پائیز روى مى‌دهد. از نظر حس مادرى مرغ‌هاى لارى نژاد خوبى محسوب نمى‌شوند. زیرا به مناسبت فرم مخصوص بدن و سنگینى جثه و فرم سینه و بالاخره عدم توجه، اغلب تخم‌ها را شکسته و مى‌خورند. همچنین در هنگام خروج جوجه‌ها از تخم در اثر عدم توجه ممکن است جوجه‌ها را در زیر بدن سنگین خود خفه کنند. اغلب نسبت جوجه‌هاى به‌دست آمده به تخم‌مرغ‌هائى که در زیر مرغ گذارده شده نصف و حتى به نسبت یک‌سوم است.

از این‌رو کمتر از مرغ‌هاى این نژاد براى جوجه‌کشى طبیعى استفاده مى‌شود و بیشتر مرغداران براى زیاد نمودن این نژاد تخم‌مرغ‌هاى مزبور را در زیر مرغ‌هاى نژاد دیگر مى‌خوابانند و پاره‌اى نیز اخیراً از ماشین‌هاى جوجه‌کشى کوچک براى تولید جوجه در این نژاد استفاده مى‌کنند. درصد نطفه‌دارى نسبتاً خوب است، شاید علت این امر زیاد بودن نسبت خروس‌ها در گله مرغ‌ها مى‌باشد. زیرا اغلب مرغداران براى هر ۳ تا ۴ مرغ یک خروس در گله رها مى‌کنند.

 

وضعیت کنونی پرورش مرغ بومی

مهمترین هدف پرورش مرغ بومی  ، استفاده از برتری های اقتصادی ان در شرایط روستایی است . مرغان بومی با هزینه بسیار پایین در شرایط روستایی ، درامدی مناسب تولید نموده است بازدهی کمابیش بیشتری از نژاد های غیر بومی داراست .  با توجه به طرح ملی اصلاح نژاد  و حفظ توده ژنی و تکثیر و ترویج مرغ بومی  و پخش نیمچه بومی به وسیله وزارت جهاد سازندگی   در ایران اجرا شده  بزرگترین مشکلی که در پی دگرگونی روش پرورش مرغ به وجود آمده ، فشار بیش از اندازه آن بر سیستم سنتی پرورش مرغ در روستا ها بود که یکی از منابع مهم تولید پروتئین حیوانی جمعیت کشور را تشکیل میدهد.

وضعیت جمعیت مرغان بومی ایران

جمعیت مرغ بومی کشور در سال 1339 نزدیک به چهل میلیون قطعه بوده که در سال 1361 برپایه سرشماری مرکز ایران به 13 میلیون قطعه کاهش پیدا کرده است. که با انجام طرح های ملی فوق الذکر در روستا های کشور صورت گرفت جمعیت مرغ بومی به بیش از 40 میلیون قطعه در سال 1382 افزایش پیدا کرد. در نمودار اول و دوم می توان پرورش ماکیان بومی را به تفکیک استانها و سالهای متواری از سال 1332 تا 1383 را مشاهده نمود.

در وضعیت کنونی ایران اولا باید بگوییم که با اینکه چند سالی است که با طرح اجرایی پرورش مرغ بومی خیلی سعی و تلاش شده است و بسترهای آن به طور کامل فراهم سازی نشده است چون که جامعه روستایی ما مستعدترین جامعه برای پرورش مرغ بومی بوده است ولی  پرورش مرغ بومی اکثرا سنتی بوده و کارگاهای صنعتی و نیمچه صنعتی بسیار کم است و به صورت خانگی بوده استاغلب به صورت محدود بوده البته باید گفت که در جامعه ایران ظرفیت مرغ بومی چه در شهر و چه در روستاها این کار چون به صورت محدود صورت میگیرد در وضع موجود به سه شیوه ویا بهتر بگوییم به منظور سه هدف انجام می شود که هیچ یک جنبه اقتصادی و درآمدی ندارد اغلب از روی علاقه شخصی افراد و بصورت محدود پرورش میدهند . اما پرورش مرغ بومی در شهر و روستا های ایران به اینگونه است:

1 – پرورش به صورت خاص و زینتی ( بیشتر جنبه خاص بودن دارد، پرورش مرغان بومی در منطقه مشخصی مانند مرغ بومی مرند در شهر مرند ویا برای موارد خاص مانند مرغ لاری برای جنگ اندازی و زینتی یعنی کلکسیونی  )

2 – پرورش برای تخم مرغ و جوجه ( در این شیوه ، هدف بیشتر مدنظر سرگرمی افراد را دارد و اغلب به صورت خانگی است مرغ ها تخم میکنند و تخم ها مصرف میکنند و چند تایی را زیر مرغ میخوابانند و مرغ جوجه آوری میکند )

3 -  پرورش یرای گوشت ( در این شیوه هدف فقط گوشت مرغ است یعنی در ابتدا جوجه ها را با دستگاه جوجه کشی یا با مرغ مادر جوجه آوری میکنند (بیشتر در بهار و تابستان ) وسپس جو جه ها را تا زمانی که به وزن مناسبی برسند ( پاییز و زمستان ) به کشتار میرسند .   

ارزش و اهمیت اقتصادی پرورش مرغ بومی

و اما با اطلاعات و بحث های فوق می توانیم به موضوع اصلی برسیم

مرغ های بومی ایران والبته استعداد تمامی افراد جامعه ( شهر و روستایی) ودر تمامی مناطق کشور پهناور ایران چه از لحاظ  موقعیت جغرافیاییو اقلیم بندی آب و هوا و چه از نظرژنتیک مرغها  مستعد ترین زمینه رابرای پرورش مرغ بومی دارد اما مشکل کجاست؟ چرا ما باید در ایران پرورش مر غ بومی به صورت خانگی است یا یک نفر و یا دونفر بشتر برای سرگرمی انجام می شود و چرا باید کسانی که که مرغ بومی دارند به آن به چشم کلکسیون داری نگاه میکنند .

با این همه تعریف و تمجید از مرغ بومی ایران و افرا جامه و موقیت جغرافیایی و اقلیم کشور ایران ما به اهمیت اقتصادی این پرورش مرغ بومی پی میبریم . بیایید از دیدگاه اقتصادی دیگری به موضوع بحث کنیم با توجه به شرایط اقتصادی ایران تحریم ها ، افزایش تورم ونرخ بیکاری افزایش ورودی و خروجی افراد در دانشگاه ها ، افزایش نرخ ارز، کاهش واردات ( نهاده های دامی و گوشت و مرغ و تخم مرغ ) و از همه مهمتر فرهنگ خاص ( مراسمات و تغذیه ای ایرانی ها)  ، تمامی عوامل باز اهمیت زیاد و ارزش اقتصادی مرغ بومی در اکثر نقاط کشور را می رساند . با توجه به فرمایش رهبر گرانقدربا این شرایط اقتصادی روز نیاز به یک سیستم اقتصاد مقاومتی داریم ، البته ما در ایران از لحاظ اقتصادی و اجتماعی زمینه پرورش مرغ بومی راداریم ولی بستر سازی مناسبی نداریم اگر بخواهیم به این شرایط سرو سامان بدهیم چه در زمینه پرورش مرغ بومی و چه در زمینه های دیگر  باید بخش دولتی ( جهاد کشاورزی ، بانک ها ، آموزش پرورش وآموزش عالی  وزارت بهداشت ، سازمان های کار و رفاه اجتمایی ، تامین اجتماعی ، فنی وحرفه ای و...) وبخش های مردمی (اول خود افراد جامعه ، انجمن های مربوطه ، بسیج و بسیج ساندگی و جهاد ساندگی ، شوراهای اسلامی و دهیاری ها و ...) میتوانند با بستر سازی مناسب چه در زمینه فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی و چه در زمینه امکانات ، آموزش ،  نظارت ، حمایت و بازار جهت دسترسی دامدار به امکانات و درآمد بیشتر باشد. تمامی مشکلات اقتصادی و اجتماعی فوق  با اجرای اقتصاد مقاومتی و یا به گونه دیگر حمایت – اشتغال – خدمات و بازار فروش می شود حل کرد اگر بخواهیم ازرش اقتصادی مرغ بومی را با شرایط فعلی افزایش دهیم ، درست است که مرغداری صنعتی بستر مناسب دارد ولی نمی توان آن را برای تک تک افراد خواستار کار در این زمینه بکاربرد از طرفی نمی شود در اقتصاد به پرورش خانگی تکیه کرد . پس در اینجا یک جای خالی بوجود می اید . که در ادامه مطلب در بخش راهکار ها و پیشنهاد ها بررسی می شود. البته پرورش مرغ بومی اولین تاثیری که  اقتصاد آن هم در اقتصاد خانوار ایرانی دارد اشتغال است که اگر بستر سازی خوب باشد  تولید و درآمد درپی خواهد داشت مطمئن باشید که طرحی را که اجرای آن منجر به اشتغال شود. حتما دیگر حوزه های اقتصادی و اجتماعی و علمی باید پیشرفت داشته باشد تا ارزش اقتصادی پرورش مرغ بومی چشمگیر تر باشد.

 

جمع بندی و راهکار ها

در ابتدا در رابطه نژاد های بومی موجود در ایران مطالبی آورده و بررسی گردید سپس آماری از جمعیت مرغ بومی و وضعیت و شرایط کنونی و ارزش اقتصادی پرورش مرغ بومی و اینکه مستعد بودن ایران در پرورش با نیروی انسانی و موقعیت جغرافیایی و نژاد مرغ مناسب میتواند از لحاظ اقتصادی نقش بسیار خوبی را داشته باشد.

اما راهکار و برون رفتی که میتوان پیشنهاد داد این است با توجه به شرایط حال حاضر و اقتصاد مقاومتی باید یک سیستم بسته ای طراحی شود که از چهار بخش تشکیل می شود که عبارتنداز:

 

آموزش نیروی انسانی و حمایت

بخش دولتی باید با کمک بخش مردمی ، افرادی که خواستار پرورش و جویای کارهستند را آموزش کافی و تخصصی را بدهند و در این مرحله بخش دولتی با دادن مجوز آن فضای خالی بین فضای پرورش خانگی و پرورش صنعتی را به عنوان واحد ها و یا گارگاه ها نیم صنعتی ویا نیمچه صنعتی پر کرده و اقتصاد جدیدی را راه اندازی میکند جهاد کشاورزی و سازمان فنی و حرفه ای می توانند مرجع خوبی برای آموزش و جذب افراد باشند.

بستر سازی و برنامه ریزی 

در این مرحله بخش دولتی با ایجاد بستر های مناسب ازقبیل تسهیلات بانکی در احداث جایگاه و و  امکانات و همچنین با دادن مجوز به بخش خصوصی می توان با احداث کارخانه های تولید نهاده های دامی را برای کارگاه های پرورش مرغ بومی را تامین کرد ویا مثالی دیگر جهت برنامه ریزی و آماروداده های  و نیز کاهش ضرر و زیان سازمان بیمه تامین اجتماعی و سازمان های بیمه ای وانجمن های علمی و فنی  وارد عمل شوند. و از قیبل کارهای دیگر ....

اصلاح نژاد و نظارت

در این مرحله بحث کاملا تخصصی است و باید کار های بسیاری صورت بگیرد متخصصان امراصلاح نژاد باید وارد عمل شوند و بنا به اهداف پرورش و موقعیت واقلیم خاص منطقه ، نسلهای با بهربالا تولید کنند و به سهولت در اختیار پرورش دهندگان قرار دهند و بعد از آن نوبت به نظارت می شود که بنا به وظایف ناظران ارگن ها و سازمان های مربوطه ( بهداشت جهاد کشاورزی و اتجمن ها و.. ) به صورت متواری به همراهی پرورش دهندگان می پردازند به اینگونه است که افراد احساس مشکل و سستی نمیکنند.

تولید و بهره برداری

خب این مرحله خاص پرورش دهندگان است و باید با کار و مدیریتی که در آموزش طی کرده اند مسئولیت پرورش و تولید را دارند و باید با سیستم مناسب به حداکثر بهره بری برسند وآن اهداف وبرنامه ریزی ها را اجرا کنند و کل امراحل قبل در این مرحله تقریبا خلاصه می شود. پس مهم است.

 

مصرف و بازار فروش

اگر کل مراحل فوق در مرحله تولید خلاصه شود ، اما در این مرحله نتیجه همه و همه زحمات و تلاش های افراد متخصص ویا آماتور و ارگان ها و سیاست های کلان در این زمینه به ثمر میرسد و اما مصرف و بازار فروش باید اینجا هم افراد با مدیریت تخصصی سرمایه گذاری کنند و یا به صورت مستقیم و باتوجه به اهداف تولید به فروش میرسد و یا در فیستوال و جشنواره های بومی محلی به فروش میرسد .

البته پیشنهاد بنده یک سیستم فروش مقاومتی است که برای پرورش دهندگان و افراد بومی سود منفعت زیادی دارد و آن ایجاد یک شرکت تعاونی است که توسط خود افراد بومی و دامداران با سهیم بودن در سهام شرکت بایکدیگر مشارکت دارند . و دامدار را از پیش از تولید ( با تولید جوجه یه روزه وعقد قراداد برای بیمه و خرید تضمینی  و...) در هنگام تولید (خوراک طیور و امکانات دامداری تا مشاوره دامدار و....)  پس از تولید ( خرید تضمینی و فرآوری محصول و فروش آن و ایجاد ثبات در بازار داخلی  و ... ) و اینگونه است که بیشترین سود را برای فردی که تا چندی پیش بیکار بوده است ضمن اینکه دارای شغل شده ، و حالا درآمد زایی میکند و دیگران را دارای درآمد و شغل می کند .   منابع :

کتاب آشنایی با دامپروری ایران – رضا سلیمی  و حامد اسدی

کتاب  اصول پرورش طیور – دکتر مرادعلی زهری 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

برای سلامتی آقا صلوات

كد موسیقی برای وبلاگ

وب هكس

وب هكس

ابزار ذكر روز

ابزار پرش به بالا
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic