یه دانشجوی ساده رشته کشاورزی - علوم دام
توسعه کشور عزیزمان با گسترش و ارتقای کشاورزی و علوم دام در کنار علم وصنعت امکان پذیر است.
درباره وبلاگ


اینجانب حسین باقریان دانشجوی رشته علوم دام در دانشگاه پیام نور واحد گالیکش هستم .
قصد من از ایجاد این وبلاگ به اشتراک گذاشتن مطالب رشته علوم دام با شما عزیزان هست امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : حسین باقریان تبریان
نظرسنجی
از نظر شما وبلاگ جگونه بود؟دو قلوزایی در تولید مثل گاو شیری پیامدی غیرقابل اجتناب بوده و برای گاو شیری یک صفت نامطلوب محسوب می شود زیرا به طور کل منجر به کاهش سوددهی و کارآیی تولید مثلی دام می گردد. در یک مطالعه ضررهای اقتصادی ناشی از هر تولد دوقلو در مقایسه با تولد تک قلو را بررسی کرده که رقمی در حدود 108 دلار برآورد شده است. همچنین دو قلوزایی موجب کاهش عملکرد تولید مثل دام همراه با افزایش میانگین روزهای غیرآبستن دام (open days) و دفعات تلقیح به ازای هر آبستنی دام (services per conception) در طی دوره شیرداری پس از زایمان می شود به علاوه ، اتیولوژی بسیاری از بیماری‌های پیش از زایمان گاو مربوط به زایمان‌های دوقلو می‌باشدادامه مطلب را می خواهم بخونم


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 18 شهریور 1392 :: نویسنده : حسین باقریان تبریان

 

پیشینه پرورش گاو

نزدیک به هشت هزار سال پیش به این سو گاو خدمتگزار انسان بوده است و به عنوان مهمترین حیوان اهلی رو به تکامل نهاده است . اهمیت پرورش و نگهداری گاو در تولیدات و بهره برداری چند گانه آن می باشد .

بیولوژی

بر پایه رده بندی سیتماتیک جانور شناسی ، گاو در سلسله جانوران ، زیر سلسله پر سلولی ها ، دسته طناب داران ، شاخه مهره داران  ، رده پستانداران ، راسته سم داران ، زیر راسته زوج سمان ، گروه نشخوار کنندگان ، تیره تهی شاخان و جنس بوس قرار دارد .

جنس بوس تمام گاو های و گاو میش ها را در بر میگرد . مهمترین گونه هایی که در این جنس دیده میشود عبارتند از

1- بوس تاروس : گاوهای اهلی اروپا که بدون کوهان هستند.

2- بوس ایندیکوس : گاو های کوهان دار هندی معروف به زیبو

3-بوس گرانیس :گاومی اهلی تبت موسوم به یاک  

4- بوس بایسون : گاو میش وحشی آمریکای شمالی

5- بوس بوبالوس : گاومیش اهلی هندوستان

 

 

پرورش گاو

 

پرورش گاو می تواند برای بهره برداری به صورت داشتی ( نژاد شیری نژاد گوشتی ) ، تولید اسپرم یا با هدف تولید تلیسه آمیخته و اصیل و یا به صورت پرواربندی  گوساله صورت بگیرد .به هر روی نژاد گاودر هریک ار موارد نامبرده می تواند بسته به مورد ، اصیل ، آمیخته یا بومی باشد . مهمترین منبه تولید شیر در ایران گاو میباشد که از گذشته برای فراوده های لبنی خانواده ها و گاهی هم برای استفاده از نیرئی کار آنها در کارهای کشاورزی مورد بهره برداری قرار گرفته است

منبع: آشنایی با دامپروری ایران/ رضا سلیمی و حامد اسدی

 

 

ادامه دارد....

 

 

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 17 شهریور 1392 :: نویسنده : حسین باقریان تبریان

استخر پرورش ماهی

 

آب

مواد معدنی موجود در صخره ها و خاک ، میزان بارندگی ، شیب رود خانه  ، تغییران درجه حرارت و تراکم گیاهان و درختان منطقه ، عوامل اولیه کنترول اختصاصات آب برای انتخاب محل کارگاه پرورش ماهی است . آب در نواحی که دارای بارندگیهی شدید است و نیز چشمه رودخانه ها و مناطق کوهستانی با شیب فراوان ، دارای مواد معدنی کم بوده و یا اصولا فاقد این مواد می باشد.

آبی که از نواحی آهکی عبور میکند دارای کلسیم و منیزیم بیشتری است که در رشد و استخوان بندی ماهیان بسیار مهم است . این آبها همچنین دارای بیکربنات قلیایی بیشتری هستند که در خنثی کردن اثرات سوء اسید ها و قلیاها موثر می باشد.

شیب کم زمین بالا دست کارگاه پرورش ماهی در تهویه آب موثر است ولی شیب زیاد ایجاد دره های گود و باریک کرده و گاهی ممکن است باعث ایجاد سیل گردد. . پوشش خوب گیاهی ازقبیل درخت ، بوته و علف  بخاطر کاهش اثرات فرسایش و گل آلود شدن آب کارگاه بسیار مفید بوده و سایه درختان نیز از تغییراتسریع درجه حرارت آب جلوگیری می نماید درجه حرارت ملایم و یکنواخت بین 7 تا 15 درجه سانتیگراد بسته به نوع تاسیسات  ، برای پرورش انواع قزل آلا و ماهی آزاد مفید می باشد.

جریانهای کند مردابها  ، ابهای گل آلود ، چشمه  و آب چاه معمولا دارای کمبود اکسیژن  ، ph پایین و گاز کربنیک آزاد زیاد می باشند . این معایب را میتوان از طریق تهویه صحیح برطرف نمود .

 

کانال ها و حوضچه های پرورش ماهی

 شکل و ساختمان استخر ها و حوضچه های پرورش ازاد ماهیان طی سالیان متمادی تغییرات زیادی حاصل کرده اند . در یک حوضجه بزرگ گرد آرام که در آن ماهی آرامش بیشتری دارد ، نسبت تبدیل غذا به بافت زنده ، از کانال های باریک و متلاطم که در آنها قسمتی از انرزی ماهی صرف حالت و موضع گیری آن برای مقابله با جریان آب می شود بیشتر است . بهترین کانال ها یا حوضچه ها آنست که نسبتا عمیق بوده و جریان ملایمی در بیشتر اوقات داشته باشد و به آسانی بتوان در صورت لزوم آنرا به کانال یا حوضچه کم عمق و باجریان تند تبدیل نمود . کانال های گرد و آرام را نمیتوان به آسانی ضد عفونی کرد ، در صورتیکه استخر ها ی دراز و کم عمق برای این منظور مناسب می باشد . اکثرا انتخاب نوع کانال بستگی به عواملی از قبیل میزان آب موجود ، وسعت و آمادگی محیط دارد بطور کلی حوضچه ها و کانال های پرورشی ماهی باید طوری ساخته شوند که دارای خصوصیات زیر می باشد :»

1- قابلیت گند زدائی جریان آب

2- بارگیری و تغذیه با وسایل میکانیکی

3- رقم بندی خودکار

4- سهولت در کنترول و مدیریت

 

 

ادامه دارد .....

منبع : تکثیر و پرورش ماهی قرل آلا و آزاد  / نوشته : ارل لیت ریتز  و  رابرت سی . لوییز / ترجمه حسین عمادی

 

نوع مطلب :
برچسب ها : علوم دام، داپیوتر، پرورش، پرورش ماهی، استخر ماهی،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 17 شهریور 1392 :: نویسنده : حسین باقریان تبریان

بیولوژی مرغ اهلی

 

بیولوژی مرغ اهلی بسیار شبیه دیگر پرندگان است . اگرچه مرغ حداقل 2000 سال قبل از میلاد مسیح اهلی شده است و آمیزشهای زیادی از نظر جثه ، الگوی رنگ ،شکل و توانایی تخم گذاری در تاریخ اهلی شدنش انجام پذیرفته است ، ولی هنوز بیشتر خصوصیات اجداد وحشی خود را حفظ کرده است . برخی اطلاعات از اشکال مهم بیولوژی می تواند کمک شایانی در شناخت عوامل موثر در تواناییهای طیور نظیر تخم گذاری و سرعت رشد بنماید که از عوامل مهم تامین منابع غذایی انسان محسوب می شود. مرغ احتمالا از فراوان ترین پرندگان در جهان است . آمار دقیقی در مورد کل مرغ در جهان در دست نیست و برای مثال اگر هر مرغ 1/8 کیلوگرم تخم مرغ در سال تولید کند ، بر اساس آمار جهانی خواروبار جهانی FAO تعداد مرغ تولیدی سالیانه در جهان تقریبا بالغ بر 20بیلیون قطعه خواهد شد . تعداد بقلمون وفور کمتری داشته و سالیانه بالغ بر 500 میلیون می باشد . با این وجود بوقلمون به عنوان یک منبع بسیار مناسب محسوب می شود ، جمعیت آن رو به افزایش می باشد . از نظر جانور شناسی مرغ بقلمون جزء راسته گالی (GALLI) نظیز قرقاول ،باقرقره ، کبک ، مرغ شاخدا و طاووس می باشد. مرغ از جنس گالوس (gallus) و خانواده فازیابیده ( phasianidae ) است. مرغ اهلی به نام گالوس دامستیکوس ( g.domesticus ) خونده می شود. اجداد وحشی مرغ اهلی ، احتمالا در جنوب شرقی آسیا می زیسته اند . چهار گونه از مرغ وحشی جنگلی در آن منطقه شناخته شده که عبارتند از گالوس گالوس ( g.gallus ) یا مرغ جنگلی قرمز ، گالوس لافاریتی (g.lafayetti )  یا مرغ جنگلی سیلان  ، گالوس سنراتی ( g.sonnerati ) مرغ خاکستری و گالوس واریوس ( g.varius ) یا مرغ جنگلی سبز یا سیاه . گالوس گالوس بیشترین فراوانی بین گونه های وحشی را دارد و ممکن است اجداد اصلی مرغهای امروزی باشد   

منبع : کتاب پرورش طیور / آر.ای .آستیک ، ام . سی . نسهام - ترجمه حسن کرمانشاهی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

برای سلامتی آقا صلوات

كد موسیقی برای وبلاگ

وب هكس

وب هكس

ابزار ذكر روز

ابزار پرش به بالا
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات